апреля 2018 г.
четверг

1886 елнын, 26 апрелендә, татар халкынын бөек шагыйре Габдулла Тукай дөньяга килэ. Ул узенен кыска гына гомерендэ ,бик куп әдәби әсәрлэр язырга өлгерэ: "Туган тел", "Шүрэле", "Су анасы" шигырләрен һәм әсәрләрен татар халкынын хәзинәсенә әйләнә. Анын шигырләренә халкыбыз һәм композиторлар бик куп жырлар иҗат иткэн. Г. Тукайның татар телен саклауда һәм үстерүдә өлеше бик зур. Поэт кечкенәдән үк безне туган җиребезне яратырга өйрәтә. Хәзерге вакытта, татар теле онытылып бара, шуңа күрә без ана телендә сөйләшергә, аны сакларга ,килэчэк буыннарга житкерергә тиеш! Шулай ук, барыгызны булачак Арча районындагы "Тукай Фест" фестиваленә чакырып калабыз һәм бу вакыйгага багышланган яңалыкларны безнең төркемдә карап калыгыз.

24-25 апреля состоялся финал Республиканского молодежного форума "Наш Татарстан", который является инновационной площадкой, где любой молодой человек и команда, могут представить и защитить свой проект, найти единомышленников для его реализации и получить общественную и государственную поддержку.